Nastavení e-mailové sekvence, která zvýšila opakované nákupy o 25 %

V dnešní době, kdy je konkurence v oblasti e-commerce stále silnější, se mnoho obchodníků zaměřuje na získání nových zákazníků. Ale co je ještě důležitější, je udržení těchto zákazníků a motivování je k opakovaným nákupům. V této případové studii se podíváme na to, jak nastavení efektivní e-mailové sekvence pomohlo jednomu klientovi zvýšit počet opakovaných nákupů o 25 % během tří měsíců.

Výchozí stav a výzva

Klient, který provozoval e-shop se zaměřením na prodej sportovního vybavení, měl v současnosti solidní základnu zákazníků. Nicméně, míra opakovaných nákupů byla nižší, než by si přáli. I když obchodníci investovali do reklamy a získávání nových zákazníků, nedokázali efektivně motivovat stávající zákazníky k dalším nákupům. Cílem tedy bylo zvýšit loajalitu zákazníků a motivovat je k častějšímu nakupování. Na základě analýzy zákaznických dat a chování na webu bylo zjištěno, že zákazníci, kteří již provedli první nákup, mají vysoký potenciál k nákupu znovu, pokud dostanou relevantní a včasné nabídky.

Analýza a příprava na implementaci e-mailové sekvence

Než jsme začali s vytvářením e-mailové sekvence, bylo důležité analyzovat chování zákazníků na webu. Zákazníci, kteří si zakoupili produkty, ale nedokončili nákup ve stanovené době, nebo ti, kteří nakoupili jen jednou a nikdy se nevrátili, byli považováni za klíčovou skupinu. Výzkum ukázal, že pokud by dostali přizpůsobené e-maily, které by odpovídaly jejich zájmům a předchozím nákupům, mohli by být výrazně více motivováni k dalším nákupům.

Pro tento účel jsme navrhli čtyřdílnou e-mailovou sekvenci, která by zákazníkům připomněla jejich nákupní zkušenost, poskytla jim hodnotu a následně je motivovala k opakovanému nákupu.

První fáze: Děkovný e-mail po nákupu

Po dokončení nákupu byl zákazníkovi automaticky odeslán e-mail s poděkováním za nákup. Tento e-mail nebyl pouze o poděkování, ale obsahoval také užitečné informace o produktech, které si zákazník zakoupil, a jak je co nejlépe využít. Zákazník tak měl pocit, že je cenný pro obchod a že má přístup k hodnotným informacím. Tento první krok také obsahoval požadavek na zpětnou vazbu a recenze, což mohlo zvýšit důvěru ve značku a otevřít prostor pro další komunikaci.

Druhá fáze: Vzpomínka na produkty a související nabídky

Po několika dnech jsme zákazníkům poslali e-mail, který jim připomněl produkty, které zakoupili. Tento e-mail obsahoval tipy na příbuzné produkty nebo příslušenství, které by mohli využít k vylepšení svého zážitku z nákupu. Cílem bylo ukázat zákazníkovi, jak může zboží lépe využít, a zároveň představit další produkty, které by je mohly zajímat. Tento e-mail měl vysokou míru otevření, protože byl velmi personalizovaný a zákazník měl pocit, že dostává nabídky přímo na míru svým potřebám.

Třetí fáze: Poskytování hodnoty prostřednictvím edukačních materiálů

Po týdnu následovala další e-mailová zpráva, která se nesnažila přímo prodat, ale místo toho nabídla hodnotné informace. Tento e-mail mohl obsahovat například tipy na zlepšení výkonnosti v konkrétní sportovní disciplíně nebo rad, jak používat zakoupený produkt efektivně. Poskytováním takovýchto informací jsme zvýšili důvěru zákazníka v obchod a upevnili naši pozici jako odborníka ve svém oboru. To vedlo k posílení vztahu mezi značkou a zákazníkem, což bylo klíčové pro motivaci k opakovaným nákupům.

Čtvrtá fáze: Speciální nabídka pro návrat

Poslední e-mail v sekvenci obsahoval speciální nabídku pro zákazníky, kteří ještě neprovedli opakovaný nákup. Byla to personalizovaná nabídka s výraznou slevou na produkty, které by si mohli zakoupit, nebo se jednalo o omezenou akci, která je motivovala k rychlé akci. Tento e-mail měl silný call-to-action (CTA) a byl zaměřen na vytvoření pocitu naléhavosti. Slevy a časově omezené nabídky měly psychologický dopad, který vedl k vyšší míře konverze a podpořil opakovaný nákup.

Výsledky a úspěch

Po implementaci této čtyřdílné e-mailové sekvence jsme začali sledovat její dopad. Po třech měsících od nasazení jsme zjistili, že se opakované nákupy zvýšily o 25 %. To znamenalo nejen větší množství prodeje, ale také lepší vztahy se zákazníky a posílení loajality. Celkově se zlepšila také míra otevření e-mailů a kliknutí na odkazy, což ukázalo, že zákazníci reagovali pozitivně na personalizované nabídky a relevantní obsah.

Závěrem lze říci, že e-mailová sekvence, která byla správně nastavená a zaměřená na konkrétní fáze zákaznické cesty, výrazně přispěla k posílení vztahu mezi značkou a zákazníky. Správné nastavení e-mailového marketingu může významně ovlivnit opakované nákupy, což se ukázalo i v tomto případě.

Tápete v e-mailovém marketingu?

Kontaktujte nás ještě dnes a získejte úvodní konzultaci ZDARMA!

Vaše vize, náš směr - úspěch vytváříme
společně

© LAUFEY LTD 2025